جلدسازی سخت (گالینگور)

گالینگور (انگلیسی: Hardcover) که گاهی جلد سخت هم نامیده می‌شود، یک نوع از چاپِ کتاب معروف به جلد گالینگور (نام تجاری پارچه مورد استفاده در جلد کتاب) است که محدوده‌ای با پوشش محافظ سِفت و سَخت دارد که معمولاً با مقوا پوشش داده می‌شود و با پارچه یا چلوار، یا کاغذ ضخیم و گاهی اوقات چرم ایجاد می‌گردد. اندازه و قطع کتاب را معمولاً نحوهٔ بُرِش کاغذ تعیین می‌کند. در حال حاضر ۳۲ قَطع کتاب استاندارد وجود دارد که فِلسفهٔ وجودی آن‌ها این است که در این قَطع‌ها، مقدار کمتری از کاغذ در بُرِش‌ها اتلاف شود.

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از این نوع چاپ انعطاف‌پذیر بودن کتاب به واسطهٔ دوخته شدن ستون فُقرات آن در قسمت عَطف است که باعث خشک و محکم شدن جلد کتاب می‌گردد و البته همین موضوع، بَسته به تعداد صفحات، باز ماندن کتاب بر روی سُطوح صاف را تا حدودی مشکل می‌کند.

 

 

کتاب‌های چاپ گالینگور اغلب جلدهای براقی دارند. معمولاً کتاب‌های دارای جلد شومیز، درقطع رقعی هستند و کتاب‌های دارای جلد گالینگور یا مقوایی در اندازهٔ وزیری. کتاب‌های چاپ شده به شیوهٔ گالینگور نسبت به قَطع وزیری، به اصطلاح با کلاس‌تر هستند و برای کارها و آثار جدی‌تر به کار می‌روند. برخی کتاب‌های چاپ گالینگور اغلب اوقات مزین به روکش جلد هستند که به شکلی هنری تزیین و طراحی شده‌اند هر چند امروزه کتاب‌های بدون روکش جلد نیز به‌طور فزاینده‌ای محبوبیت یافته‌اند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *